Chropyňská strojírna v loňském roce vyhlásila soutěž pro studenty středních odborných škol. Studenti měli na výběr z několika témat z oblasti mechaniky, elektra a programování. Soutěže se zúčastnilo 15 studentů, z 6 prací byli vybíráni vítězové. První místo s tématem z oblasti programování „Program pro výrobu zmenšeného modelu automobilu na stroji DMG85 s využitím softwaru Heidenhein získala Simona Petrovská a získala tak 14-denní jazykový pobyt na škole v Oxfordu včetně letenky. Tím ale naše spolupráce neskončila. Simona si mohla naživo vyfrézovat vítězný model za asistence obsluhy stroje.
Jaký byl Váš první dojem, když jste se dozvěděla, že jste vyhrála odbornou soutěž?
Prvním pocitem bylo jistě překvapení. Až před vyhlášením výsledků, tedy na prezentaci soutěžních prací, jsem zjistila, jak zajímavé a propracované byly projekty ostatních soutěžících. Všichni jsme do nich vložili desítky hodin volného času, snažení a energie. Když vyhlásili, že jsem vyhrála první místo, velice mě to překvapilo a byla jsem poctěna a hrdá na svou práci.
Můžete nám sdělit něco o svém projektu, který Vás přivedl k výhře v této soutěži? Jak jste na něj přišla a co Vás na něm nejvíce nadchlo?
V mém projektu jsem se zabývala návrhem a výrobou 3D modelu automobilu. Vytvořila jsem 3D model a narýsovala technický výkres, podle kterého jsem napsala program v prostředí Heidenhain pro výrobu na pětiosé frézce. Hnala mě jedinečná možnost účastnit se výrobního procesu od začátku do konce.
Musela jsem spojit teorii s praxí a vypracovat velmi složitý projekt od prvotního návrhu až po hotový výrobek.
Jaká byla nejcennější zkušenost, kterou jste získala díky své účasti v soutěži? Jak Vám tato soutěž pomohla v dalším rozvoji, ať již osobním, tak i profesním?
Tím nejcennějším, co si ze soutěže odnáším, jsou zkušenosti získané při spolupráci s mnoha různými lidmi, z nichž každý je odborníkem ve svém oboru.
Jaké máte další plány do budoucna ohledně Vašeho profesního růstu?
Momentálně studuji první ročník na Vysokém učení technickém v Brně, kde dále pokračuji ve studiu strojírenství.
Zmínila jste spolupráci s lidmi z Chropyňské strojírny. Zaujalo vás prostředí firmy natolik, že byste v ní chtěla v budoucnu pracovat?
Začala jsem nedávno novou životní etapu vysokoškolského studia a tak jsem zatím neuvažovala o svém budoucím zaměstnání. V Chropyňské se mi prostředí líbilo, proto bych v budoucnu nad takovou nabídkou přemýšlela.
Jaký je Váš pohled na naši společnost a měla byste pro nás nějaká doporučení pro spolupráci s mladými lidmi jako jste Vy? Co byste uvítala?
Řekla bych, že pokračováním v pořádání soutěží pro studenty a spoluprací se školami oslovíte velkou řadu jejich žáků. Možnost vytváření projektů ve vaší firmě může velice pomoci aktivnějším studentům ve studiu.
Studijní pobyt v Oxfordu je určitě vzrušující příležitost a zkušenost. Jak studijní pobyt v Oxfordu probíhal a co zajímavého jste tam zažila?
Pobyt na jazykové škole ve Wheatley u Oxfordu nebyl jen příležitostí, jak si více prohloubit znalosti angličtiny. Byl to báječný způsob, jak poznat kulturu a opravdové lidi, kteří za tímto jazykem stojí. Během školních aktivit jsme s přítelem mnohokrát navštívili Oxford. Viděli jsme například Divinity School, kde se natáčel Harry Potter, prošli jsme proslulé Pitt Rivers Museum a nakonec vyjeli na lodi v aktivitě zvané punting, tedy odpichování. Během víkendu jsme také poprvé navštívili Londýn v podobě celodenního výletu. Pobyt v Oxfordu byla především možnost, jak vyrazit do světa, na jazykové škole se totiž schází lidé z mnoha různých zemí. Kdokoliv, kdo se vydá na tento kurz, tak má možnost si udělat přátele všude po světě.
Měla byste nějaká doporučení pro mladé lidi, kteří by chtěli dosáhnout úspěchu ve svém oboru?
Nebát se být aktivní, vystoupit z řady. Svému projektu jsem obětovala hodně času, ale nelituji, protože jsem získala nové zkušenosti a zážitky.
Jak hodláte využít své znalosti a dovednosti, které jste získala díky této soutěži?
Vyzkoušela jsem si sepsání odborné technické práce na zadané téma a vypracování projektu ve spolupráci s odborníky, kteří mi předali mnoho zkušeností. Myslím, že mi to pomůže nejen na vysoké při vypracovávání bakalářské a diplomové práce, ale i v profesním životě.
Nakonec, můžete nám říct něco o tom, co jste si nejvíce užila na své cestě za úspěchem v této soutěži?
Nejvíce jsem si užila samotnou výrobu, protože jsem viděla hmatatelný výsledek své práce.
Děkujeme za Váš čas a přejeme Vám mnoho úspěchů nejen v studijním, ale i profesním životě.